دسته‌بندی نشده

فواید بازی برای کودکان

خانه بازی بچه جون در اراک

بازی برای کودکان است. دکتر لیندا آکردولو، استاد روانشناسی دانشگاه کالیفرنیا و نویسنده کتاب ذهن کودک و نشانه های کودک می گوید: بازی حرفه کودکان است و به آنها اجازه می دهد آزادانه دنیای اطراف خود و دنیای احساسات را در درون خود تجربه کنند. آنها

مزایای بازی در رشد کودکان را نمی توان نادیده گرفت. بازی های فعال فرزندتان را محدود نکنید، با این کار نه تنها از رشد فکری او جلوگیری می کنید، بلکه رشد جسمانی او را مختل می کنید.

فواید بازی برای کودک:

• بازی تخیل او را می سازد.

• بازی مهارت های اجتماعی او را بهبود می بخشد.

• بازی رشد فیزیکی او را افزایش می دهد.

• بازی به کودک کمک می کند تا هیجان خود را رها کند.

بازی برای کودکان است.

دکتر لیندا آکردولو، استاد روانشناسی دانشگاه کالیفرنیا و نویسنده کتاب ذهن کودک و نشانه های کودک می گوید: بازی حرفه کودکان است و به آنها اجازه می دهد آزادانه دنیای اطراف خود و دنیای احساسات را در درون خود تجربه کنند. آنها بازی ممکن است یک فعالیت کودکانه به نظر برسد، اما در واقع چیزی فراتر از آن است – حل مشکلات، تقویت مهارت ها، غلبه بر چالش های جسمی و ذهنی – و بیش از آن چیزی است که به نظر می رسد. در زیر برخی از چیزهایی که کودک شما از طریق بازی تجربه می کند و می آموزد، همراه با راه هایی برای افزایش مزایای بازی آورده شده است.

بازی تخیل او را تقویت می کند

بازی های تخیلی یا وانمودی یکی از پایه های دنیای کودک است. کودک این رفتار را در حدود 2 سالگی نشان می دهد. تقریباً هر چیزی، از جمله اشیاء روزمره، می تواند تخیل او را جرقه بزند. زیرا او از این اشیا به عنوان نماد استفاده می کند. او یاد می گیرد که یک چیز می تواند نماد چیزهای دیگر باشد. او با استفاده از توانایی جدید خود در تظاهر، می تواند از یک تکه چوب به عنوان قایق و یک گلدان به عنوان طبل استفاده کند.

کودک در دنیای خیالی خود نه تنها اشیاء روزمره را به چیزهای دیگر تبدیل می کند، بلکه در بازی هایش برای خود نقش هایی قائل می شود. او به راحتی از یک ابرقهرمان به پدر، پلیس و … تبدیل می شود و با تجربه و آزمایش مشاغل و هویت های مختلف سناریوها و نتایج متفاوتی را کشف می کند.

پتی ویپفلر، بنیانگذار و مدیر Parents Leadership در کالیفرنیا، یک سازمان غیرانتفاعی که به والدین و مراقبان کمک می کند مهارت های گوش دادن، فرزندپروری و مدیریت را توسعه دهند، می گوید: “گاهی اوقات داستان هایی که کودکان نشان می دهند منعکس کننده مسائل هستند. آنها در تلاش برای درک آنها هستند. به عنوان مثال، اگر آنها یک خواهر یا برادر جدید دارند، ممکن است مراقبت از کودک را با تقلید از تعامل شما با خواهر یا برادر کوچکترشان شروع کنند.

 

 

 

بازی های تخیلی به کودک شما حس تسلط را در حین انجام ماجراهای روزانه می دهد و در نتیجه قوانین رفتار اجتماعی را تمرین می کند.

چگونه او را به بازی تظاهر تشویق کنیم:

جعبه ای از اشیاء روزمره را آماده کنید که کودکتان بتواند در حین بازی وانمودی از آنها استفاده کند. مدل های کودکانه اشیاء بزرگسال مانند گوشی های اسباب بازی و ظروف پلاستیکی، بازی تظاهر را برای او آسان می کند و اشیایی که قابلیت استفاده نامحدودی دارند، مانند بلوک های برقی رنگی، تخیل او را با این امکانات نامحدود گسترش می دهند.

بازی مهارت‌های اجتماعی را تقویت می‌کند

قطعا یکی دیگر از مزایای بازی افزایش مهارت های اجتماعی کودک است.

کودکان نوپا بدون ارتباط واضح در کنار هم بازی می کنند (به این نوع بازی، بازی موازی گفته می شود). در دوران نوزادی (3-4 سالگی) آنها با خلق داستان های پیچیده شروع به تعامل با یکدیگر می کنند. در همین حال، آنها یاد می گیرند که ارتباط برقرار کنند، همکاری کنند و چیزی را با یکدیگر به اشتراک بگذارند (بعضی از کودکان تا سن 6-4 سالگی مهارت اشتراک گذاری (اشتراک گذاری چیزی) را به دست نمی آورند). وقتی بچه‌ها بر سر اینکه چه کسی پدر شوند یا چه کسی آن پیراهن بنفش را بپوشد دعوا می‌کنند، در واقع یک مهارت اجتماعی مهم را در خود پرورش می‌دهند.

چگونه می‌توانید بازی‌های اجتماعی کودک خود را بیشتر کنید:

به محض ورود فرزند شما به مدرسه مقدماتی، بازی هایی را در آنجا پیدا می کند. اما او برای توسعه این روابط در خارج از مدرسه به کمک شما نیاز دارد. ساده ترین راه برای تقویت دوستی های جدید این است که یک زمان بازی با هم راه اندازی کنید یا یک گروه بازی برای آنها تشکیل دهید. رابطه را با معرفی بازی یا فعالیت شروع کنید و رفتار و پیشرفت آنها را بدون اینکه متوجه شوند تماشا کنید. پس از بازی، متوجه خواهید شد که فرزندتان چه مهارت های اجتماعی را می آموزد (مثلاً به اشتراک گذاری، همکاری، کمک کردن) و در چه زمینه هایی به کمک نیاز دارد. شاید با درک بیشتر فواید بازی بتوانیم از سبک بازی و فعالیت های کودکان در تربیت کودک بهره بیشتری ببریم.

بازی رشد جسمانی او را افزایش می‌دهد

یکی دیگر از مزایای بازی برای کودکان رشد جسمانی است. انواع مختلف بازی فیزیکی به ایجاد مهارت های مختلف کمک می کند: به عنوان مثال، لی-لی تعادل را ایجاد می کند. بالا رفتن از میله های میمون استقامت او را افزایش می دهد. فعالیت های ورزشی شامل ایجاد مهارت های هماهنگی است. اول، مهارت های حرکتی درشت مانند دویدن، پرتاب کردن و رکاب زدن افزایش می یابد، اما مهارت های حرکتی ظریف بعداً توسعه می یابد. کودک 3 ساله ای که با دقت بلوک های ساختمانی را روی هم می چیند و برج می سازد، نه تنها جاذبه و تعادل را یاد می گیرد، بلکه هماهنگی دست و چشم را نیز توسعه می دهد. مهارتی که کودک در طول بازی به دست می آورد به زندگی روزمره او منتقل می شود:کودک ۳ ساله بعد از کمی تمرین قادر خواهد شد که خودش لباس بپوشد و غذا بخورد و این مهارت‌ها به او احساس استقلال می‌دهد.

بازی جسمانی فایده غیر جسمانی هم دارد: به او در کاهش استرس و کج خلقی کمک می‌کند. در صورتی که کودک به اندازه کافی بازی پرتحرک نداشته باشد، ممکن است بد خلق و عصبی شود (صرف نظر از احتمال چاقی).

چگونه می‌توانید او را به بازی جسمانی تشویق کنید:

بهترین راه برای اینکه او را به حرکت وادارید این است که الگوی خوبی برایش شوید. این کار از خانه از طریق انجام فعالیت‌های جسمانی و پر تحرک و نه نشسته و بی‌حرکت (مانند تماشای تلویزیون) شروع می‌شود. در خانه قایم موشک بازی کنید و یا یک موسیقی مخصوص رقص بگذارید. در بیرون از خانه، در جعبه شنی یک قلعه درست کنید، توپ فوتبال را به هم پاس بدهید، دوچرخه (یا سه چرخه) سواری کنید.

بازی به کودک کمک می‌کند تا هیجانش را تخلیه کند

بچه ها خیلی قبل از اینکه بتوانند احساسات خود را با کلمات بیان کنند، آنها را از طریق بازی فیزیکی، قصه گویی، هنر و سایر فعالیت ها بیان می کنند. زمانی که کودک تجربیات دردناک یا تجربیاتی دارد که درک آن برای او دشوار است، این تجربیات را از طریق بازی مرور می کند. به عنوان مثال، اگر کسی او را هل داد یا چیزی در مدرسه از او گرفتند، ممکن است متوجه نشود که چه اتفاقی افتاده است. اگر روز بعد هنگامی که با او بازی می کنید با خشونت به شما فشار آورد، احتمالاً می خواهد پاسخی برای آنچه روز قبل تجربه کرده است بیابد.

چگونه می توانید به او کمک کنید تا هیجان خود را در حین بازی تخلیه کند:

در طول بازی، کودک شما رفتارهای کوچکی از خود نشان می دهد که نیاز به راهنمایی دارد یا نمی فهمد. می توانید با مهربانی به او پاسخ دهید و در قالب عبارات پاسخ درست را به او بدهید. سعی کنید او را بخندانید تا از این فشار او بکاهید و با دقت و رعایت نکات ظریف از مزایای بازی بیشتر بهره ببرید.

 

نقش شما هنگام بازی با کودک

ویپفلر می گوید: «خوب است که به فرزندتان اجازه دهید بازی را رهبری کند. به فرزندتان اجازه دهید تصمیم بگیرد که چه کاری و چگونه انجام دهد، در محدوده ایمنی و محدودیت زمانی. این به او فرصتی می دهد تا قضاوت خود را آزمایش کند و به او کمک کند تا به شما نشان دهد که در چه کاری است. به او بپیوندید و با او بازی کنید، اما فقط زمانی که او شما را به بازی دعوت کرد. هنگامی که شما را به دنیای فانتزی خود راه می دهد، کنترل کامل بازی را به او بدهید. در زندگی واقعی ممکن است این مسئولیت با شما باشد، اما دنیای بازی متعلق به اوست. با توجه به کودک خود در حین بازی، اعتماد به نفس او را تقویت خواهید کرد. برای مثال، وقتی با او تظاهر می‌کنید، به او نشان می‌دهید که دنیای فانتزی او را قبول دارید و آنچه او به آن علاقه دارد برای شما جالب است.

همچنین می توانید مقاله روانشناسی بازی را مطالعه کنید تا با فواید بازی برای کودکان بیشتر آشنا شوید.

منبع

https://www.parenting.com/

لینک کوتاه

http://amoozak.org/ty3ld

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *